program

Poniżej przedstawiamy program kursu 5 tygodniowego.

Jeżeli interesuje Cię kurs Szkoły Rodzenia w 1 WEEKEND: info KLIK

Spotkanie 1
Zapoznanie się uczestników, forma zajęć jest zamknięta – co oznacza, że zaczynamy i kończymy kurs w tym samym gronie – dzięki temu czujemy się swobodnie, a to z kolei sprzyja prowadzeniu warsztatów, które są najskuteczniejszą formą przekazywania wiedzy.
Na pierwszym spotkaniu zbierzemy również nasze oczekiwania w stosunku do szkoły rodzenia, a na ostatnim zweryfikujemy je.
Porozmawiamy o ciążowych rozterkach w aspekcie rozwoju Maleństwa i kontaktu z nim.
Poznają Państwo koktajl hormonalny kontra psychika i emocje w porodzie oraz ROLĘ OSOBY TOWARZYSZĄCEJ, czyli jak mądrze i skutecznie wspierać rodzącą.
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego oraz pozycje porodowe.

Spotkanie 2
Najbardziej emocjonujące zajęcia na których zmierzymy się z porodem… zaczynamy od pakowania torby do szpitala, duża dawka rzetelnej wiedzy ma za zadanie zmniejszenie lęku obojga rodziców, kobiecie zaś dać wiarę i praktyczne sposoby na to, że niezależnie od tego, gdzie i z kim będzie rodzić – wyjdzie z tego Wieeelka, czyli po prostu świadomie spełniona. Rozpracujemy najlepszy moment, w którym należy wyruszyć do szpitala (tak, aby falstartów było jak najmniej 🙂 ) Zdradzimy w przystępny i warsztatowy sposób przebieg porodu naturalnego oraz wskazania do cięcia cesarskiego.
Poznamy sekretne sposoby położnych - przygotowania krocza i szyjki macicy do porodu oraz porozmawiamy o często nurtującym prawie zwieraczy…
Poznają Państwo wiele skutecznych metod łagodzenia bólu porodowego.

Spotkanie 3
Warsztatowo zmierzymy się ze wszystkimi mitami, które dotyczą karmienia Waszego Dziecka.
Poznacie praktyczne sposoby na potencjalne trudności, z którymi możecie się spotkać na początku karmienia. Poruszymy również temat diety Mamy karmiącej, a dla chętnych bezpłatna, indywidualna konsultacja laktacyjna.
Ćwiczenia i masaż dla kobiet w ciąży - zajęcia przygotowujące do porodu, spotkanie z fizjoterapeutą i terapeutą mięśni dna macicy.

Spotkanie 4
To spotkanie dotyczy już Maleństwa… począwszy od opowiadania o pierwszych chwilach spędzonych na brzuchu Mamy, poprzez dostarczenie Wam wiedzy na temat jego rozwoju w pierwszych tygodniach życia, aż do uroków warsztatu z pierwszej kąpieli.
Tu także zweryfikujemy przedporodowe zakupy. Poruszymy temat poporodowych wizyt i szczepień.

Spotkanie 5
Na ostatnim spotkaniu otrzymacie praktyczne wskazówki dotyczące połogowych rozterek, czyli okresu, w którym nastąpi baaardzo wiele zmian w Waszym życiu, więc… warto zawczasu wiedzieć co można zrobić dla siebie nawzajem, a także… piżamowe dni, seksualność po porodzie i nie tylko…
Dodatkowe porady prawne dla młodych rodziców, zasady pomocy finansowej państwa oraz uzyskiwanie wsparcia ośrodków pomocy społecznej, procedury alimentacyjnej oraz procedury rejestracji urodzin. Także w formie elektronicznej.
Zapoznają się Państwo także z różnymi formami kontaktu prenatalnego z Waszym Dzieckiem, następnie przeprowadzimy warsztat „malowania na brzuchu” – na spotkanie warto przynieść swój aparat fotograficzny, aby pozostawić sobie pamiątkę z tej zabawy.
Na zakończenie relaks :-), podsumowanie zajęć i rozdanie dyplomów 🙂

DODATKOWE ZAJĘCIA: nierefundowane przez Miasto Stołeczne Warszawa:

1/ Warsztaty z pierwszej pomocy dla rodziców

Na warsztaty zapraszamy wszystkie osoby które pragną zgłębić tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej niemowląt i dzieci. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej z użyciem fantomów. Celem kursu jest pozbycie się obaw przed podjęciem udzielania pierwszej pomocy oraz zdobycie podstawowej wiedzy na temat jej udzielania. Tematyka kursu obejmuje takie zagadnienia jak:
- Znaczenie wczesnego podjęcia czynności ratunkowych
- Jak i kiedy wezwać służby ratownicze
- Jak rozpoznać stan zagrożenia życia u dziecka- kiedy należy rozpocząć udzielanie pomocy
- Zasłabnięcie i utrata przytomności
- Zadławienie
- Zatrzymanie pracy serca - schemat podstawowych czynności ratunkowych
- Zranienia i krwotoki- tamowanie
- Złamania i ich unieruchamianie
- Oparzenia
- Napad drgawkowy a drżenia
- Ciało obce w nosie, uchu, oku
- Kompletowanie apteczki
- Każdy Uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Dla chętnych absolwentów organizujemy spotkanie z Waszymi Pociechami 2-3 miesiące po porodzie.